Pościel – jak często należy ją zmieniać?

Kiedy zmienić pościel? Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Dowiedz się, od czego.

 

posciel-pomarancze-poel-3

 

Większość ekspertów zaleca zmianę pościeli raz na tydzień. Jeśli masz mało czasu lub nie śpisz w łóżku każdej nocy, możesz wymieniać ją co dwa tygodnie.

Kto powinien często zmieniać pościel?

Jeśli dotyczy Cię którykolwiek z poniższych czynników, rozważ cotygodniową zmianę pościeli:

  • nadmiernie się pocisz,
  • jesteś alergikiem,
  • zwierzę domowe śpi w Twoim łóżku,
  • masz chorobę zakaźną.

Pranie pościeli raz w tygodniu może być uciążliwe, ale być może, gdy dowiesz się, dlaczego to się opłaca, być może stanie się ono dla Ciebie rutyną.

Dlaczego należy zmieniać pościel?

Łóżko jest ogromnym siedliskiem niewidocznych dla oka rozmaitości. Śpimy nie tylko w kurzu, pocie, komórkach naskórka. Nasze łóżka zamieszkuje kolonia roztoczy. Co prawda, nie gryzą, ale to nie oznacza, że ich obecność nie jest powodem do zmartwień. Roztocza to bardzo powszechny alergen. Ich obecność może powodować powodować m.in. katar sienny, astmę, kaszel czy egzemę. Oprócz roztoczy, w pościeli gromadzą się bakterie, które również mogą wywoływać schorzenia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o miejsce, w którym spędzamy 1/3 życia. Regularna zmiana pościeli oraz wietrzenie poduszek i kołder pozwala nie tylko cieszyć się lepszym snem, ale również lepszym zdrowie.

Jak często prać pościel?

Zużyte poszewki należy uprać w wysokiej temperaturze – od 40 do 60 stopni Celsjusza. Najlepiej, aby nie zalegały w koszu na pranie i były uprane najszybciej jak to możliwe. Zanim wrzucisz pościel do pralki, sprawdź na etykiecie wszelkie środki ostrożności i postępuj zgodnie z instrukcjami. Aby mieć pewność, że pościel jest całkowicie bezpieczna i wolna od drobnoustrojów, wyprasuj ją. Gorąca para odkazi tkaninę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Brak produktów w koszyku.