Aby pościel służyła przez długie lata, warto o nią odpowiednio zadbać. Właściwe pranie, suszenie i przechowywanie sprawi, że pozostanie tak samo miękka i ładna jak na początku. Sprawdź kilka prostych trików na to, jak o nią dbać.
Temperatura prania pościeli
Kiedyś myślano, że do prania pościeli potrzeba wysokich temperatur, by pozbyć się wszelkich bakterii i zanieczyszczeń. Dziś wiemy, że temperatura prania pościeli w wysokości 40°C w zupełności wystarczy. Wyższa temperatura mogłaby uszkodzić włókna tkaniny. Każdy materiał jest inny, więc warto zerknąć na metkę, by dowiedzieć się, jaką temperaturę prania pościeli zaleca producent.
Jak prać pościel
Pościel najlepiej prać odwróconą na lewą stronę. Ważne, aby pozostałe rzeczy w pralce były dopasowane do niej kolorystycznie. W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek związanych z farbowaniem tkanin. Jednak najlepiej, gdy pościel jest prana osobno, bez innych rzeczy. Używaj do tego delikatnych, płynnych detergentów. Proszek do prania może nie wypłukać się do końca, odbarwić materiał i sprawić, że będzie sztywny.
W jaki sposób suszyć pościel
Jeśli nie chcesz zagnieceń na pościeli, jak najszybciej po wypraniu wyjmij ją z pralki. Nie pozwól, by długo w niej leżała, bo trudno będzie Ci uniknąć zagnieceń i przykrych zapachów. Suszenie pościeli w suszarce może się nie sprawdzić – duży materiał złożony kilkukrotnie schnie długo i powstają na nim nieestetyczne zagniecenia. Zanim ją rozwiesisz, strzepnij i wygładź tkaninę dłonią. Pościel powieś pionowo – pozwól, by grawitacja wyprasowała ją za Ciebie. Do suszenia możesz wykorzystać kilka miejsc w domu: kanapę, fotel, karnisz, drzwi czy balustradę schodów. Jeśli chcesz wysuszyć pościel na zewnątrz, pamiętaj, by nie rozwieszać jej w pełnym słońcu, gdyż kolory mogą wyblaknąć (wyjątek stanowi kolor biały biała).
Prasowanie pościeli
Prasowanie to jedno z najbardziej niewdzięcznych zajęć. Jest zwyczajnie czasochłonne, a rozmiar materiału sprawia, że trudno jest rozprostować wszelkie zagniecenia. Prasować czy nie prasować – to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli tylko masz czas, a wyprasowana pościel wygląda dla Ciebie bardziej świeżo, prasuj. Wówczas, gdy tylko zamierzasz schować ją do szafy, zostaw materiał rozłożony na płasko, aż wystygnie – unikniesz większych śladów złożenia pościeli. Jeśli jednak nie jesteś fanem deski i żelazka, spróbuj zastosować powyższe wskazówki, by jak najbardziej ograniczyć zagniecenia. Wyjątkiem w preferencjach prasowania pościeli jest pościel dla dzieci, zwłaszcza dla niemowląt – tę należy zawsze potraktować parą z żelazka. Warto wiedzieć, że niektóre rodzaje naturalnych materiałów są mniej podatne na zagniecenia, np. pościel z satyny bawełnianej POEL wystarczy suszyć pionowo na płasko, by w miarę ją rozprostować.
Kiedy wietrzyć pościel?
Wietrzenie pościeli to nie tylko sposób na jej odświeżenie i zapewnienie sobie większego komfortu snu. Wietrzenie pozwala pozbyć się roztoczy i innych mikroorganizmów, które bardzo lubią przebywać w łóżku. Szczególnie pościel dla alergika powinna być wolna od nieproszonych gości. Pościel możesz wietrzyć nawet codziennie, bez względu na porę roku. Jednak najlepsza jest mroźna pogoda. Niska temperatura szybko zabija mikroorganizmy. Dlatego, gdy tylko pojawi się mróz, wystaw na zewnątrz poduszki i kołdrę wraz z pościelą